Két szálon indult el a sportág: külön fejlődött Európában és külön Amerikában. Britanniában kell körülnéznünk, ha az ősi változatát keressük. Eredetileg két csónak volt a kapu, erre kellett feltenni a labdát, ami különösen annak fényében nem volt könnyű, hogy a kapus bármikor a ladikjára törő játékos nyakába zuhanhatott.
Hazánkban a női válogatott 1984-ben alakult.1984. november 10-én volt a magyar női vízilabda válogatott első közös tréningje. December 8-ára és 9-ére volt kitűzve a válogatott első két mérkőzése az akkori NSZK ellen a Komjádi uszodában. Erre az alkalomra két megbízott edzőt neveztek ki: Dr. Tóth Gyulát és Sárosné Ördögh Évát.
Ördög Éva volt, aki "létrehozta" és "megalkotta" a magyarországi női vízilabdát.
Első komolyabb sikerüket 1985-ben érték el, amikor a Huff Zsuzsanna, Várkonyi Gabriella, Dancsa Katalin, Eke Andrea, Justin Viktória, Schaffer Zsuzsa, Gallov Gabriella, Rafael Irén, Ernst Ágnes, Kertész Zsuzsa, Szedlmayer Ildikó, Kókai Ildikó, Dénes Andrea, Miklósfalvi Éva összeállítású csapat Európa-bajnoki 2. lett.
Majd sorra következtek a szebbnél szebb eredmények, 1986-ben VB 5. 1987. EB 2. 1988. Világkupa 2. 1989. EB 2. és 1991-ben felértek Európa csúcsára megnyerték Athénban az Európa-bajnokságot. Sajnos 1993-ban Sheffieldben nem sikerült a címvédés, a dobogó harmadik foka jutott a lányoknak. 95-ben jött a szépítés, sajnos a döntőt elbukták így csak a 2. helyen végeztek. Majd egy nagyobb hullámvölgy következett a válogatott életében, EB 5., VB 7., EB 4. hely, már amennyire hanyatlásnak lehet nevezni.
2001-ben aztán Dr. Tóth Gyula átadta a stafétabotot Dr. Faragó Tamásnak. A sikeres felkészülés hatására a Világbajnokság 2. helyezését értek el a lányok, sajnos ekkor sem sikerült a döntőbeli győzelem. 2001-ben Budapesten ismét átvette Európában, a legjobb teljesítményért járó címet. Mely hatalmas lendületet adott lányainknak és 2002-ben megnyerték a Világkupát is. 2003-ban ismét Európa-bajnokságot rendeztek, itt ismét "csak" a dobogó 2. foka jutott. Majd VB 5. hely. A Világligában való kiemelkedő teljesítmény esélyt latolgatott az Olimpiára, sajnos a várakozásokon alul teljesítettek a lányok Athénban a 6. hely jutott nekünk. Ez volt az első Olimpiánk!
A lányok egy évvel később felálltak a gödörből, remek teljesítménnyel a döntőben legyőzték az Amerikai Egyesült Államok válogatottját és felértek a világ tetejére VILÁGBAJNOKOK lett, a Horváth Patrícia, Serfőző Krisztina, Kisteleki Dóra, Stieber Mercedes, Tomaskovics Eszter, Pelle Anikó, Drávucz Rita, Zantleitner Krisztina, Valkai Ágnes, Brávik Fruzsina, Benkő Tímea, Takács Orsolya, Tóth I. Andrea összeállítású csapat. A VB után Dr. Faragó Tamás lemondott a szövetségi kapitányi címről… Szilágyi Péter került a helyére. 2006-ban EB 3. helyig vezényelte a válogatottat, a világkupán is sajnos csak 5-ek lettek. Péter nem vállalta tovább a kapitányi posztot az eredmények is azt mutatták, váltani kell.
Godova Gábor vette át a helyét, a kevés felkészülés és Drávucz Rita hiánya miatt sajnos a VB nem sikerült, a 6. hely jutott nekünk. A Világliga selejtezőjén pedig a legjobb játékosaink nem lehettek ott, hiszen ekkor rendezték a Magyarbajnokság és az Olaszbajnoki cím sorsáról döntő mérkőzéseket.
A nyáron végre nyugodt körülmények között készülhettek a lányok. A gyulai magyar- olasz közös edzőtáborban, két hivatalos mérkőzésén is jobbnak bizonyultak a 2004-es év Olimpiai Bajnok Olaszország válogatottjánál. Pár héttel később Kirishi-be utaztak, ahol egy Qualifikációs tornán 5. helyezést értek el, mely még némi javításra szorult. Tavaszig kellett várni az újabb selejtezőre, melyet Imperiában rendeztek meg. Itt a dobogó alsó foka a Pekingi Olimpián való részvételt jelentette mindenki nagy örömére. 2008 júliusában, Malagában rendezték meg az Európa-bajnokságot, melyet egy újabb felkészülési tornának tekintettett a csapat, hiszen az olimpián résztvevő nagy riválisok is részt vettek rajta. Sikerült felmérni, hogy hol állunk felkészülésünkkel. Oroszország és Spanyolország mögött végeztünk, megelőzve a „mumus”-nak számító olaszokat. Augusztusban eljött a várva várt Olimpia. Feszülten, nagy reményekkel telve állt ki válogatottunk. Magabiztosan meneteltek be a negyeddöntőbe, ahol a csoportmérkőzéseken már legyőzött Hollandiával kellett újra összemérniük erejüket. Sajnos egyetlen góllal alul maradtak. A bronzéremért küzdhettek Ausztrália válogatottjával, ahol ismét csak egy gól döntött, sajnos ezúttal sem a mi javunkra.Eljött egy újabb év, új szövetségi kapitányt választottak: Petrovics Mátyás személyében. ...
Várjuk a további szép eredményeket!